Купувачите на ваканционни имоти са склонни да заделят по-големи бюджети,

...
 Купувачите на ваканционни имоти са склонни да заделят по-големи бюджети,
Коментари Харесай

Цените на ваканционните имоти бележат умерен ръст от началото на годината

 Купувачите на ваканционни парцели са склонни да заделят по-големи бюджети, с цел да се снабдят с втори дом на морето. Цените порастват умерено, както и размерът от продажби, а българските купувачи имат все по-осезаемо наличие на пазара, като множеството от тях купуват ваканционни парцели за персонално прилагане със лични средства. Това излиза наяве от изследване на пазара на строително-инвестиционната компания Green Life CityHome.
Засега през 2018 година междинните бюджети за покупка на ваканционен парцел у нас са нарастнали с близо 15% и доближават 60 хиляди евро, излиза наяве от разбора. Клиентите са склонни да платят по-висока цена в подмяна на по-високо качество на продукта с включени спомагателни услуги. Купувачите търсят парцели с добавена стойност, които с изключение на пълноценна отмора им обезпечават и опция за възвръщаемост на инвестицията, означават от Green Life CityHome.

„ Изискванията на клиентите към този момент надвишават характерностите на парцела и от ден на ден касаят факторите отвън него – заобикаляща среда, спомагателни услуги, достъп и сигурност. Затова огромна част от тях избират затворени комплекси “, разяснява Теофил Петров, изпълнителен шеф на Green Life. По думите му най-търсени са жилищата с една спалня, със междинна повърхност към 55-60 кв.м, а купувачите държат на положителната панорама – към морето или вътрешен двор, както и съществуването на тераса.

През 2017 година цените на ваканционните парцели са се задържали съвсем без промени по отношение на миналата макар възходящото търсене и покупките още на стадий „ на зелено “. През този летен сезон растежът ще е сдържан в границите на 10-15%, регистрират от Green Life CityHome.

Цените на жилищата с една спалня в Созопол варират сред 50 хиляди и 60 хиляди евро, а в Поморие подобен вид парцели се оферират сред 30 хиляди и 40 хиляди евро. „ Някои от по-заможните клиенти се насочват към покупка на къща, където цените доближават 180-200 хиляди евро. „ Тази алтернатива им разрешава по-голямо успокоение и не ги ангажира с целогодишна поддръжка, както обособените настрана стоящи къщи “, прецизира Екатерина Желяпова, търговски шеф направление ваканционни парцели на Green Life CityHome.

Обемът на продажбите през 2017 година бележи растеж от 20% по отношение на предходните 2 години, регистрират от компанията. „ Очакваме тази година интензивността още веднъж да бъде висока и покупко-продажбите с ваканционни парцели да се усилят с към 10% “, разяснява Екатерина Желяпова.

Присъствието на българските купувачи става все осезаемо и има по-голяма тежест на ваканционния пазар, показват още от Green Life CityHome. Интересът на родните клиенти се задържа висок, поради което от компанията чакат близо 10% растеж на покупко-продажбите с българи през тази година.

 

„ За сънародниците ни желанието да имат втори дом не е нещо ново. В актуалния динамичен свят то просто се трансформира от познатите ни в предишното “вили на морето ” в инвестицията в жилище в затворен комплекс, където задължението за грижата за парцела е оставен на различен, а за притежателя остава удоволствието от почивката “, споделя Теофил Петров.

Българските клиенти разчитат главно на лични средства при покупката на ваканционни парцели. Най-често употребяват спестявания или приходи от работа в чужбина. Единици са случаите, при които покупко-продажбите се финансират с банков заем, показват от Green Life CityHome. „ По-голямата част от актуалните притежатели купуват само за персонално прилагане. Под 50% от клиентите вземат решение да отдават парцела си чартърен, като възвръщаемостта на инвестицията доближава 5-6% на годишна база “, разяснява Екатерина Желяпова.

Рускоговорещите клиенти резервират положителните си позиции и през този летен сезон. Делът на купувачите от Русия и Украйна не се повлиява от разрастването на българския пазар и съставлява над 1/3 от всички клиенти. Те се интересуват главно от типичен ваканционни парцели за персонално прилагане. Част от тях избират жилища от градски вид, защото възнамеряват трайно определяне в България, означават от Green Life CityHome.

„ Руските жители обичайно избират България за покупка на втори дом, само че конкуренцията на страната в интернационален проект не трябва да се подценява. При клиентите, които разполагат с по-големи бюджети, изборът се уголемява и със страни като Кипър и Испания, където средата е сходна, както и характерностите на предлаганите парцели, само че цените са по-високи “, разяснява Теофил Петров.

За по-малко от две години жителите от Израел са се трансформирали в трети главен пазар за ваканционни парцели у нас. През миналата година делът им е малко над 10%, като Green Life CityHome предвижда, че закупените от тях парцели ще се усилят през 2018 година „ Клиентите от Израел са привлечени от ниските цени на туристическите услуги и след няколко визити на Черноморието немалка част се трансформират от туристи в купувачи “, разяснява Екатерина Желяпова.

Предпочитания за покупка на ваканционен парцел у нас демонстрират и жители на от ден на ден страни от Западна и Централна Европа. Макар да не могат да се откроят със сериозен дял при покупките, ползата им е индикативен за капацитет, който може да се развие отсега нататък, означават от Green Life CityHome.

„ Броят на страните, чиито жители се интересуват от „ втори дом “ у нас, се усилва. С това се разкриват нови вероятности за разпространение на българския ваканционен пазар и оттатък обичайните клиенти от Германия, Чехия и Англия “, добавя Теофил Петров.
По публикацията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Виктория Тошкова
Източник: klassa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР